Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie
Jakiś czas temu, znudzony szarą codziennoscią, która w moim przypadku oznacza ciągłą naukę do matury, z czystej ciekawośi otworzyłem swoją szafę gdzie trzymam wszystkie gry komputerowe. Moim oczom ukazał się istny burdel: powywracane płyty, opakowania po grach, karteczki z wypisanymi ręcznie kodami. Byłem przerażony. Muszę mieć wszystko uporządkowane i zapięte na ostatni guzik. Inaczej źle się czuję, a ten bajzel nie pomaga mi pracować. Zacząłem wszystko sobie segregować, najpierw płytki potem pudełka z grą w kolejności alfabetycznej i wtedy natknąłem się na grę kupioną 6 lat temu. Starłem warstwę kurzu z opakowania i wtedy przypomniałem sobie okres z mojego dzieciństwa kiedy to w Boże Narodzenie zamiast świętować z rodziną narodziny naszego Pana Zbawiciela, naparzałem orkami w twierdze Helmowego Jaru. Dobra, ale czas skończyć wywody i przejść do opisu tej wspaniałej produkcji.
[attachment=4223:5.jpg]
Gra strategiczna czasu rzeczywistego w klasycznym tego słowa znaczeniu (tj. walka + element ekonomiczno-gospodarczy w postaci pozyskiwania surowców i budowy baz) wydana w grudniu 2006 roku. Opracowana na podstawie znanej nam trylogii LOTR. Sam możesz zdecydować, która ze stron: dobro czy zło opanuje raz na zawsze Sródziemię.
[attachment=4225:3.jpg]
Na samym początku kampani wybierasz, kim chcesz prowadzic misje podboju: czy armią wielkiego Saurona, księcia zła czy może "sojuszem" ludzi, elfów i krasnoludów. Z racji tego, iż w The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth stajemy przed zadaniem kierowania w bitwach setkami oddziałów, twórcy postarali się o zaimplementowanie bardziej złożonego systemu dowodzenia niż to zazwyczaj ma miejsce w RTS-ach.
[attachment=4222:1.jpg]
W dużych potyczkach możemy bowiem zapomnieć o wydawaniu rozkazów każdej jednostce z osobna – tu w grę wchodzi jednie dowodzenie całymi ugrupowaniami, tj. batalionami i kompaniami (coś na kształt sterowania w serii Total War, tylko to nie jest gra turowa).
Jak przystało na nowoczesną, ambitną produkcję, gra pozwala na rozgrywkę jednoosobową oraz wieloosobową w sieci lokalnej i w Internecie. W trybie single player czekają dwie kampanie (łącznie około 30 misji), jedna po stronie „dobra” i jedna po stronie „zła” oraz cztery grywalne nacje, tj. Jeźdźcy Rohanu, Żołnierze Gondoru oraz Armia Isengardu i Legiony Mordoru. Każda dysponuje innym uzbrojeniem, różni się taktyką walki, wykorzystuje inne surowce - ogólnie rzecz biorąc posiada charakterystyczne dla siebie mocne i słabe strony. Przykładowo Jeźdźcy Rohanu wykorzystują szybkie jednostki kawalerii, Gondor dysponuje znakomitymi jednostkami pieszymi, przydatnymi zwłaszcza w defensywie, Isengard wystawia do walki Uruk Hai (krzyżówka ras ludzi i orków), zaś Mordor to setki plugawych orków czy trolli, a także takie groźne monstra jak Nazgule. W walkach wykorzystywane są różne machiny wojenne, takie jak wieże oblężnicze, trebuchety czy katapulty. Podczas oblężeń twierdź spotykamy się też z wrzącym olejem i licznymi pułapkami przygotowanymi przez obrońców. W produkcji tej występują też słynni i potężni zarazem bohaterowie (z własnymi specjalnymi czarami i mocami) jak: Gandalf, Gimli, Legolas czy Aragorn.
Zapraszam do wspólnej rozmowy na temat tej gry. Może ktoś z Was ma ją w swoich zbiorach?
Użytkownik wodny edytował ten post 13 lutego 2010 - 02:18