Opisik z wikipedii
Kajko i Kokosz to najpopularniejszy komiks Janusza Christy. Po raz pierwszy ukazał się w Wieczorze Wybrzeża w 1972 r. (Albumy Złoty puchar, Szranki i konkury, Woje Mirmiła), a następnie w Świecie Młodych. Później komiks ukazywał się w magazynie Relax, po czym został wydany jako osobna książka. Kolejne albumy wydawano do końca lat 80., gdy twórca przestał rysować ze względu na stan zdrowia. W lutym 2003 r. wydawnictwo Egmont Polska rozpoczęło reedycję serii.
Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj woje słowiańscy, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Głównymi wrogami tego grodu są zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą żona Mirmiła, Lubawa, mały smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój ?amignat.
Główni bohaterowie pojawili się już wcześniej w twórczości Janusza Christy w serii Kajtek i Koko, nie były to jednak ściśle te same postaci. Chociaż wyglądały i nazywały się podobnie, to jednak były osadzone w współczesnych realiach, zaś bohaterowie byli marynarzami.
Seria komiksów o Kajku i Kokoszu pod wieloma względami przypomina francuskie komiksy o Asteriksie i Obeliksie. Poza podobieństwem graficznym (wygląd postaci, fakt, że mieszkają w grodzie, który jest często najeżdżany) zawiera wiele podobnych wątków (np. w tomie "Szranki i konkury" grodowy trubadur zostaje skrępowany, to samo przydarza się postaci barda Kakofonixa). Fani często stawiali zarzuty o plagiat po obu stronach. Seria Christy Kajtek i Koko powstała przed Asteriksem, jednak średniowieczna wersja owych bohaterów - Kajko i Kokosz - powstała długo po pierwszych przygodach Galów. Christa w pewnych wywiadach wspominał, iż inspirował się właśnie Asteriksem.
Co tu duzo opowiadac.
Klasyka polskiego komiksu. Narysowane z jajem, masa gagów, genialne postacie. KLIIIIMATTT... Naprawdę polecam ten komiks. Czytalem je za gowniarza i wielokrotnie przenosilem sie w czasy średniowiecza przeżywając przygody w raz z tymi dwoma wojami.
Bardzo podobne do Asterixa i Obeliksa, a jednoczesnie bardzo polskie.
Super nakreslone postaci, bardzo ladnie pokazana przyjaźń miedzy dwoma facetami z czasów średniowiecza (bez skojarzeń) - z jednej strony jeden oddałby za drugiego życie, zaś z drugiej zacietrzewienie, klotnie o pierdoly i "ja wiem lepiej i Ci udowodnie " . ?adne analogie do czasów komunizmu w których powstawał ów komiks (przykładowo kartka na wyjazd na wczasy )