Skocz do zawartości


Zdjęcie

10 Technologii Xx Wieku, Które Idą Na Wymarcie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Amciek

Amciek

    Chorąży

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2 440 postów
  • Ską…d:zza NATu

Napisano 17 kwietnia 2009 - 01:06

Witam, miałem okazję przeczytać artykuł o 10 technologiach, które "idą na wymarcie" wg autora. Oto link:

FOXNews.com - Gadget Graveyard: 10 Technologies About to Go Extinct

Co o tym myślicie?


1. Telefon stacjonarny - faktycznie, komórki wypierają standardowe telefony ale nie uważam, że w wielkim stopniu. Spójrzcie choćby na większe/mniejsze firmy, dla których taki sposób kontaktu jest mocno wskazany (centrale telefoniczne rox)

2. Dyskietki - tu chyba nie ma co się dużo rozpisywać, chociaż ZUS twierdzi inaczej :D

3. Zegarki na rękę - w pewien sposób to luksus. Osobiście nie używam zegarka tego typu, ale gdy tylko jakiś ładny dostanę to nie opuści mojego nadgarstka :)

4. Odtwarzacze VHS - to już chyba zniknęło prawie na dobre. W wypożyczalniach mało co jest kaset, półki zawalone DVD i rzadziej CD. Chociaż z drugiej strony to zapis na taśmie, bardziej trwały..

5. Pagery - w Polsce to prawie w ogóle się nie przyjęło, więc nie ma co się rozpisywać.

6. Aparaty analogowe - super rzecz, film jest bardziej trwały niż zapis na CD czy tam DVD ale wywołać można też cyfrowe zdjęcia.

7. Maszyny do pisania - widywane przeze mnie ostatnio częściej w starych amerykańskich filmach podczas rozpraw sądowych niż gdziekolwiek indziej :D co prawda sama taka maszyna jest piękna i z szacunkiem bym ją na półkę postawił, ale jednak używanie takiej oto maszynki dziś jest rzadko spotykane.

8. Walkman - mogę śmiało powiedzieć że grubo wyparty przez odtwarzacze typu mp3/mp4, chociaż sama idea zostaje. Sam mam takie urządzonko gdzieś w kartonach :)

9. Internet wdzwaniany - zmora starszych internautów, 0202122 to chyba każdemu utkwiło w pamięci, tak jak i zawrotna prędkość. W późniejszym terminie zastąpiona częściowo przez pakiety, lecz teraz to rzadkość :) chyba że awaryjna opcja dostępu (jak na przykład u mnie w domu).

10. Płytki DVD - może i w USA to już bardziej zaawansowane stadium przechodzenia na BlueRay albo inne , lecz tutaj to nadal jedne z bardziej użytecznych nośników jedno-/wielorazowego użytku. W końcu nagrywarki dvd są tanie jak barszcz :)



Zachęcam do wypowiadania się :) ciekaw jestem jaka Wasza opinia. Pozdrawiam!
  • 0
kiedyś wróce
_________________________________

DA BEST SYGNATURA EVAA
Dołączona grafika

#2 Atze

Atze

    Gienerau

  • Oldie
  • PipPipPipPipPip
  • 679 postów
  • Ską…d:Plaża, słonce, laski, zimne piwo :)

Napisano 17 kwietnia 2009 - 01:35

Normalka, a gdzie się podziały parowozy, gramofony, piece kaflowe, strzelby nabijane prochem i inne dziwne przedmioty starych konstrukcji, które zostały wyparte przez lepsze, szybsze, mniejsze, wydajniejsze zamienniki?
Tak samo te telefony komórkowe, DVD, bluraye, mp3, mp4 wkrótce zostaną zastąpione nowszymi technologiami.
Potrzeba tylko czasu.
  • 0
Dołączona grafika

#3 ReV

ReV

    Porucznik

  • Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • 955 postów
  • Ską…d:Bielsko-Biała

Napisano 17 kwietnia 2009 - 07:06

3. Zegarki na rękę - w pewien sposób to luksus. Osobiście nie używam zegarka tego typu, ale gdy tylko jakiś ładny dostanę to nie opuści mojego nadgarstka :)



Pfffff lol.gif' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' /> ja sam sprawilem sobie ostatnio takie cacko i nie wydaje mi sie zeby tracily na popularnosci. Czy luksus? Jasne, ze zegarek kinetyczny z Seiko za 15k to luksus, ale mozna kupic tez solidny czasomierz za 400 zł :)
  • 0
Dołączona grafika

ŚWIREQ & rev FTW

Dołączona grafika Dołączona grafika

#4 pawzad

pawzad

    Plutonowy

  • Member
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisano 17 kwietnia 2009 - 09:07

1. Wg mnie nie prawda, moj telefon wisi na scianie i ma sie dobrze. Kiedy jestem w domu dzwonie wlasnie z niego.
2. Jasne. Malo uzyteczne, mala pojemnosc.
3. Teraz zegarek na reke jest uznawany bardziej za bizuterie, niz za zegarek jako taki.
4. Zgadza sie.
5. Rzeczywiscie w Polsce sie nie przyjely, ale dlatego, ze potem wyszly dobre telefony z takimi samymi lub lepszymi funkcjami.
6. Ja mysle, ze analogi sa dla wyjadaczy, dla naprawde dobrych fotografow, ktorzy kochaja to co robia i mysla jak robia zdjecie, bo im sie moze klisza skonczyc, a teraz to pykaja i pykaja. Mam jakiegos Zenita w szafie ;D
7. Zgadza sie.
8. Teraz raczej symbol oldschoolowy. Pamietam swoje walkmany, ach... Potem byly discmany, a teraz mp3/mp4
9. Nie ma co sie dziwic. Skoro jest cos tanszego i szybszego, to dlaczego mamy uzywac starej technologii?
10. Moze w USA, Japonii, ale w Polsce plyty DVD maja sie dobrze.

Ogolnie kazdy moze ulozyc taki ranking i zamiescic na nim np. odtwarzacze szpulowe, monitory crt itp. Idziemy z duchem czasu i nowe wypiera stare.
  • 0

#5 Owi

Owi

    Administrator

  • Head Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6 326 postów
  • Ską…d:Białystok

Napisano 17 kwietnia 2009 - 09:50

Pfffff lol.gif' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' /> ja sam sprawilem sobie ostatnio takie cacko i nie wydaje mi sie zeby tracily na popularnosci. Czy luksus? Jasne, ze zegarek kinetyczny z Seiko za 15k to luksus, ale mozna kupic tez solidny czasomierz za 400 zł :)


Ty sie nie liczysz bo jestes politycznie uwiklany. Kupiles zegarek a teraz wmawiasz sobie ze zrobiles dobrze ;p;p - a na powaznie zegarek traci znaczenie jako czasomierz, bardziej teraz staje sie bizuteria. Wyjatkiem sa zegarki stricte sportowe (do nurkowania, sportów ekstremalnych, joggingu etc.)
  • 0
Dołączona grafika

..."Umiesz liczyć - licz na siebie"...
Head Admin @ Tawerna-cs.org

#6 ScaR

ScaR

    Troll

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 622 postów
  • Ską…d:Poznań

Napisano 17 kwietnia 2009 - 01:36

Dokładnie, czasem jak widzę zegarki ze 100, 200 tysięcy czy tam droższe to się zastanawiam czy to w ogóle jest zegarek i czy da się na nim godzinę zobaczyć :D

W sumie to się zgadzam ze wszystkim, do mnie mama dzwoni na koma np. jak mnie woła na obiad :D
Z tymi płytkami to tak jak napisałeś w stanach to już raczej blueray, ale w Polsce to się pomęczymy jeszcze z DVD5.
  • 0
Kto się c*pą urodził mężczyzną nie umrze

Dołączona grafika

Nowy H@ Tawerny :D
Dołączona grafika

#7 MilczaR

MilczaR

    Kapitan

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 262 postów
  • Ską…d:Warszawa

Napisano 17 kwietnia 2009 - 02:28

2. Dyskietki - tu chyba nie ma co się dużo rozpisywać, chociaż ZUS twierdzi inaczej :D


Jest spoooroo firm, gdzie używa się dyskietek w celu zapisania na niej faktury. Taką dyskietkę dołącza się do wydrukowanej faktury na papierze. U mnie w firmie zużywa się kilkaset dyskietek dziennie :)
  • 0
Czas nagradza cierpliwych.

---

Dołączona grafika

---

#8 Owi

Owi

    Administrator

  • Head Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6 326 postów
  • Ską…d:Białystok

Napisano 17 kwietnia 2009 - 02:51

Milczar neie lepiej raz w miesiacu wypalic ich na jedna CD?? Niech sobie poprzegrywaja ;p
  • 0
Dołączona grafika

..."Umiesz liczyć - licz na siebie"...
Head Admin @ Tawerna-cs.org

#9 Amciek

Amciek

    Chorąży

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2 440 postów
  • Ską…d:zza NATu

Napisano 17 kwietnia 2009 - 03:04

faktury na dyskietkach? chyba korzystniejsze rozwiązanie to drukowanie po 3 kopii dla danego klienta i gratis teczka :D a tak szczerze to dziwie się czasem, że w niektórych firmach dyskietki są na porządku dziennym, wręcz niezbędne. Ale skoro działa to po co zmieniać system :)
  • 0
kiedyś wróce
_________________________________

DA BEST SYGNATURA EVAA
Dołączona grafika

#10 rapol

rapol

    Plutonowy

  • Member
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Ską…d:Konstancin-Jeziorna / Warszawa

Napisano 17 kwietnia 2009 - 04:05

no dyskietki, ostatnio chcialem z ZUS'u odpalic dyskietke i patrze, że nie ma dysku 'A'.a to temu, ze podczas instalcji windowsa wykasowałem stacje A(bo uznałem za niepotrzebną) i do sąsiada trzeba było iśc. To samo zrobiłem z kartą sieciową, tzn wyjąłem i lezy spokojnie na półce jako antyk. U mnie w domu z telefonu stacjonarnego używa się częsciej jak tel. komórkowy, a co do płyt DVD, to widać, że Polsce daleko do USA :P
  • 0

#11 dumbass

dumbass

    Porucznik

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 850 postów

Napisano 17 kwietnia 2009 - 04:10

To samo zrobiłem z kartą sieciową, tzn wyjąłem i lezy spokojnie na półce jako antyk


aha czyli ze siecia laczysz sie za pomoca przekazu myslowego??
  • 0
S&D stanowcze NIE precz z CS'em w COD'zie!!!!!!!!a na HC grają sami KAMPERZY i CZAIDUPY

#12 will

will

    Pułkownik

  • Vip
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3 190 postów
  • Skype:wilu_z_mw
  • Ską…d:Tarnów

Napisano 17 kwietnia 2009 - 04:15

zacznijmy od tego ze Polska jest 100 lat za murzynami ;) i drugie tyle za usa.. (choc tam polowa to murzyny :D )

co do zegarkow.. ja bez zegarka na rece czuje sie jak bym byl goly.. wkurza mnie to.. co chce czas obczaic to musze telefon wyciagac.. nosze zegarek od paru lat i nie wyobrazam sobie go nie miec ;d (choc mi sie akurat zrypal i trza se go naprawic -_- )

plytek dvd uzywam, stacjonarnego phona tez.. reszty od dawna w rece nie mialem :D
  • 0
moja wladza minela, to czeba potrolowac troszQ <3 :E
Dołączona grafika

Spoiler

#13 Fikus

Fikus

    Pułkownik

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3 378 postów
  • Ską…d:Częstochowa

Napisano 17 kwietnia 2009 - 04:50

1. Ciągle jest stacjonarny, ale głównie rodzice korzystają, chyba, że już na komórce nie mam kasy to też dzwonię, ale z dnia na dzień traci na popularności jakby nie patrzeć, coraz korzystniejsze abonamenty telefonii komórkowych przy kosmicznych opłatach za stacjonarny.

2. Wychowałem się na dyskietkach (może większość stąd nie pamięta takich dużych czarnych o pojemności ok 800kb bodajże, pełno w domu mam takich) na których przenosiło się gierki, net nie był tak popularny także to były jedyne nośniki, płyty cd były bardzo drogie i mało popularne :D niestety teraz odchodzą do lamusa :]

3. Na komunie chyba każdy z nas dostał :D ponosiło się troche jak telefonu nie było to przydatny, teraz bardziej jako biżuteria jak to ktoś określił :]

4. Odtwarzacz VHS mam w domku zwany magnetowidem :D pełno kaset, ba ciągle sprawny sprzęt i nagrywam sobie filmy na takie kasetki, z reguły 180 minut obejmują także dobry zapas, ale jakość .. słaba.

7. Jest w fajnej knajpie w moim mieście nawet sprawna jeszcze :D matka przepisywała dużo prac jak byłem mały właśnie na czymś takim także miałem często kontakt z nią :] i ten piękny dźwięk 'stuk stuk stuk' :D

8. Hah walkman i kasety magnetofonowe to kiedyś były tak popularne jak teraz ipody, mp3, mp4. Nie do opisania.

9. Miałem długi czas modem, pamiętam stawki nawet. od 6 do 18 - 8zł za godzinkę, od 18 do rana - 4zł za h. Były pakiety np 20 godzin miesięcznie (wtedy mi to starczało, teraz bez neta nie wyobrażam sobie używania komputera). :D

10. Do dziś używam w Polsce jeszcze długi czas będą popularne mimo postępu nauki i informatyki :D

Podsumowując... Z większością przedmiotów opisanymi przez Ciebie miałem bliski styk. Jakby powrót do korzeni, do dzieciństwa. Ciesze się, jednak, że jak byłem młody to nie siedziałem 24 na dobę przed kompem tylko latało się za piłką na dworze po 4 godziny dziennie, a komp tylko wieczorami był używany i jak była tragiczna pogoda. Cóż mogłeś dodać od siebie pkt 11 i nasze pokolenie odchodzące.. Teraz wszystko skomputeryzowane, wszędzie technika. Kiedyś życie było dużo wolniejsze, ale i prostsze co bardzo mi się podobało. Taki delikatnie refleksyjny wywód, ale tylko takie wnioski mogły mi się nasunąć.
  • 0
Dołączona grafika

#14 piXel

piXel

    Sierżant

  • Oldie
  • PipPipPipPip
  • 209 postów
  • Ską…d:Białystok

Napisano 17 kwietnia 2009 - 05:38

Ze wszystkim bym się zgodził oprócz telefonu stacjonarnego, zegarka. Natomiast co do DVD to też odchodzi do lamusa, bo mało kto prosi mnie o film na DVD tylko wręcza pendrive'a 2-4gb, albo przynosi ze sobą dysk twardy pod usb. Ameryka nadal wyprzedza nas o 20 lat, ale benchmarking Polska potrafi uprawiać na w miare wysokim poziomie. Chociaż mnie irytują np. teleturnieje, albo tańce na "gównie"- przykład owego benchmarkingu.
  • 0

#15 Amciek

Amciek

    Chorąży

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2 440 postów
  • Ską…d:zza NATu

Napisano 17 kwietnia 2009 - 07:52

szperając po necie znalazłem polskie tłumaczenie tego artykułu, ale najbardziej mnie zaciekawił komentarz jednego z czytających:

a pamiętacie jeszcze jak w radiu puszczali audycje gier, które nagrywało się na kasety i grało? to były czasy..


coś w tym rodzaju, w każdym razie C64 dla mnie to niezapomniana przygoda, tak jak i sterty kaset z grami. Niestety ZX Spectrum nie miałem okazji trzymać w rękach a bardzo się o to starałem :(
  • 0
kiedyś wróce
_________________________________

DA BEST SYGNATURA EVAA
Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2