Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

[Film][SF] The Book of Eli


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 palacz

palacz

    Kapitan

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 911 postów
  • Ską…d:Kraków

Napisano 24 czerwca 2010 - 07:27

Załączony plik  7308129.3.jpg   89,76 KB   7 Ilość pobrań
reżyseria: Albert Hughes, Allen Hughes
scenariusz: Gary Whitta
premiera: 29 stycznia 2010 (Polska) 2010-01-29 11 stycznia 2010 (Świat) 2010-01-11
produkcja: USA
gatunek: Dramat, Przygodowy, Sci-Fi

Kolejny film o człowieku który idzie :) Myślę, że najlepiej przedstawia go recenzja Pana Łukasza Muszyńskiego:

"Denzel Washington jest fajny nawet wtedy, gdy wygląda jak nieogolony menel z Dworca Centralnego. W "Księdze ocalenia" hollywoodzki gwiazdor przemierza bezkresne obszary Stanów Zjednoczonych po przejściu apokalipsy. Gdzie nie spojrzy, widzi tylko spaloną słońcem "ziemię jałową" i trupy. Żywi, których spotyka na swojej drodze, są zazwyczaj kanibalami. Ale Denzel ma maczetę i umie zrobić z niej użytek. Wieczorami zapuszcza sobie z Ipoda (a jakże, jedyne elektroniczne urządzenie zdolne przetrwać każdą zagładę!) piosenki o miłości i czyta tytułową księgę. To ona wlewa w jego poczciwe serduszko nadzieję i napędza do dalszego działania.

Nie powiem, film braci Hughes ma niezły początek – intrygujący, sugestywny i ciekawy wizualnie. Dopóki główny bohater krąży po zgliszczach cywilizacji, "Księga ocalenia" przypomina skrzyżowanie "Mad Maksa" ze "Stalkerem". Szlachetne konotacje zostają jednak spłukane w kiblu dewocji w momencie, gdy Eli trafia do miasteczka rządzonego twardą ręką przez niejakiego Carnegiego (Oldman). Tenże osobnik pragnie za wszelką cenę zdobyć będącą w posiadaniu naszego podróżnika książkę i za jej pomocą posiąść władzę nad umysłami tłumu. Bełkotliwe dysputy z pogranicza teologii i zarządzania zasobami ludzkimi wysysają z filmu całą energię, czyniąc z niego wyrafinowaną niczym klucz francuski propagandę chrześcijańską. Gdybym nie wiedział, że producentem obrazu był Joel Silver ("Matrix", "Szklana pułapka"), jako źródło finansowania obstawiałbym raczej organizacje pokazywane w głośnym "Obozie Jezusa".

Twórcy czynią z Eliego wojującego proroka, który przed anihilacją świata pracował w hipermarkecie. Gdy jednak Pan zlecił mu misję, prostaczek stał się ostatnim głosem prawdziwej wiary. Zaiste, potrzeba boskiej interwencji, aby nie wyjść z tego filmu po dwudziestu minutach. Ciągnie się on jak najnudniejsze rekolekcyjne kazanie, a w dodatku cierpi na permanentny niedobór akcji. Erupcje przemocy zdarzają się rzadko i nie robią większego wrażenia. Wyreżyserowano je chyba na autopilocie znalezionym w wypożyczalni kaset przy stoisku z niskobudżetowym kinem klasy B.

Gdyby chociaż Hughesowie potrafili wykrzesać z fabuły odrobinę zbawiennej ironii... A gdzie tam! Poza dwoma autentycznie zabawnymi fragmentami "Księga" pisana jest wyłącznie nadętym językiem surowych dogmatyków religijnych. Nie wiem, co w tym wszystkim robią Washington i Oldman, ale skoro kręcą ich mistyczne klimaty, to krzyż na drogę. "

Może zbytnio nie zachęca do oglądnięcia ale jeżeli ktoś lubi filmy akcji z wątkiem przewodnim niezniszczalnego wędrownika to polecam!

Wszystko skopiowałem z http://www.filmweb.p...nia-2010-450356 :)
  • 0

ws2xe1.jpg


#2 Bubasek

Bubasek

    MMK - Moja Mała Kluska

  • Kluska
  • PipPipPipPipPipPip
  • 760 postów
  • Ską…d:B-stok

Napisano 24 czerwca 2010 - 07:32

ja zasnęłam, więc raczej mnie nie zaciekawił :P
  • 0

:heart:


#3 wodny

wodny

    Chorąży

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2 426 postów
  • Ską…d:Warszawa

Napisano 24 czerwca 2010 - 07:43

Byłem z kolezanka w kinie na tym filmie . aaa o czym on w ogole jest? ;)
  • 0
"Każde królestwo rozdarte wewnętrznie pustoszeje a skłócone domy upadają"

#4 se lamie se

se lamie se

    Porucznik

  • Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 084 postów
  • Ską…d:Czechowice-Dziedzice

Napisano 24 czerwca 2010 - 09:34

wodny bo teraz powstaje pytanie, czy byles w kinie czy na filmie??:P
  • 0

Dołączona grafika

#5 Strik3R

Strik3R

    Plutonowy

  • Recruit
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisano 24 czerwca 2010 - 09:37

Jak dla mnie film był bardzo ciekawy , zachęcam do oglądnięcia temu kto jeszcze tego nie zrobił :D na koniec filmu widz dowiaduje się czegoś niespodziewanego ;].
  • 0

#6 Owi

Owi

    Administrator

  • Head Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6 326 postów
  • Ską…d:Białystok

Napisano 24 czerwca 2010 - 10:01

obejrzalem ... wciagal wciagal wciagal wciagal i koncowke spieprzono
  • 0
Dołączona grafika

..."Umiesz liczyć - licz na siebie"...
Head Admin @ Tawerna-cs.org

#7 FajKeL

FajKeL

    Szeregowy

  • Recruit
  • Pip
  • 28 postów
  • Ską…d:Wrocław

Napisano 24 czerwca 2010 - 10:22

W sumie jak dla mnie fajny film. Godny polecenia.
  • 0
Dołączona grafika


#8 ScaR

ScaR

    Troll

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 622 postów
  • Ską…d:Poznań

Napisano 25 czerwca 2010 - 01:58

Byłem z kolezanka w kinie na tym filmie . aaa o czym on w ogole jest? ;)


O_o Troche taki żal fotny, zaleciało gimnazjum ;]

Film całkiem spoko,ale z gatunku tych, że ogladasz stwierdzasz ze nie zmarnowałeś 2h i zapominasz po 2 dniach o tym. Denzel ofc świetny jak zawsze wieć tak z 7/10 za całość ;D
  • 0
Kto się c*pą urodził mężczyzną nie umrze

Dołączona grafika

Nowy H@ Tawerny :D
Dołączona grafika

#9 LeBrOn

LeBrOn

    Chorąży

  • Member
  • PipPipPipPipPip
  • 461 postów

Napisano 25 czerwca 2010 - 05:34

Denzel to moj ulubiony aktor wiec nie moglem przejsc obok tego obojetny :D
Film bardzo ciekawy, ale szkoda, ze sajensfikszyn, bo nei przepadam za tym gatunkiem xP. Ciekawie zrobiony, swietna fabula no i oczywiscie kolejny film o koncu swiata albo przynajmniej bardzo z tym zwiazany :D Na koncu sie okazalo, ze on jest tym pierwszym papierzem "dzieki" ktoremu niby ma byc ten koniec swiata na prawde, a raczej religii i w tym filmie jets przedstawione to, ze pierwszy czarnoskory papierz uratuje ta religie czy jak ? :) Ja to wlasnie tak odebralem.
  • 0

#10 endo

endo

    Porucznik

  • Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 142 postów

Napisano 02 grudnia 2010 - 01:30

Generalnie film jest fajny. Poza tym ja lubię filmy o tematyce post-apokaliptycznej. Film się kończy, a bardzo wiele rzeczy zostaje niewyjaśnionych.... Nie wiadomo, może chcą zarobić więcej doczepiając do tego drugą część, a może po prostu tak miało być, żeby każdy mógł sobie opowiedzieć resztę...
  • 0
Dołączona grafika

Dream As You'll Live Forever. Live As You'll Die Today.

Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0