Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nauka czy wiara?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
97 odpowiedzi w tym temacie

#1 Fikus

Fikus

    Pułkownik

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3 378 postów
  • Ską…d:Częstochowa

Napisano 22 września 2008 - 01:04

Hm możliwe, że temat się nie przyjmie wśród użytkowników, ale chciałbym poznać Wasze opinie na temat początku losów świata... Z jednej strony teorie naukowe, wybuch wodoru, stopniowe ewoluowanie organizmów, od jednokomórkowców aż po najbardziej złożone istotki.. Z drugiej zaś wizja powstawania świata tworzonego przez 'Boga', któremu zajęło to rzekomo 7 dni... I teraz pytanie, która wersja wydaje się bardziej prawdopodobna... Z jednej strony ciężko mi uwierzyć, że przez wybuch jakiejś tam cząstki wodoru i stopniowej ewolucji powstali ludzie, zwierzęta itp, z drugiej strony też ciężko mi wierzyć, że Bóg istnieje, gdyż nie widać za bardzo jego obecności dziś. Zaznaczam, że nie jestem ateistą. Osobiście skłaniam się ku pierwszej wersji, ale czy to możliwe, że wszystkie układy (np. pokarmowy, wydalniczy) ssaków, ptaków, gadów powstały ot tak? Ewolucja, ewolucją, lecz jednak narodziny potomków to wg mnie coś niezwykłego i nie jestem przekonany czy wybuch cząstki jakiejś materii mógłby do tego doprowadzić. Temat co prawda bardziej na zimne wieczory, skłaniające do przemyśleń, ale chętnie poznam Wasz stosunek do tej kwestii, pozdrawiam.
  • 0
Dołączona grafika

#2 Atze

Atze

    Gienerau

  • Oldie
  • PipPipPipPipPip
  • 679 postów
  • Ską…d:Plaża, słonce, laski, zimne piwo :)

Napisano 22 września 2008 - 01:08

Pochylam sie w kierunku nauki, a wiara uzupełnia braki naszej wiedzy i pozwala przetrwać.
Tak króciutko ode mnie ;)
  • 0
Dołączona grafika

#3 bl1nd

bl1nd

    Prawnik

  • Addicted
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 330 postów
  • Ską…d:Kraków

Napisano 22 września 2008 - 01:13

nauka - wszystko ma logiczny ciag,

wiara - nagle w 7 dni powstal swiat i wszystko co nas otacza... zauwazajac jak rzeczy powolnie zmieniaja sie w naszym otoczeniu jest to nie mozliwe... (mam na mysli np topnienie lodowcow, ruchy tektoniczne itp itd )
  • 0

palacz ke sera sera: ja nie pije
palacz ke sera sera: juz nigdy
palacz ke sera sera: zmienilem sie


#4 Predator

Predator

    Porucznik

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 712 postów
  • Ską…d:Wojkowice

Napisano 22 września 2008 - 01:28

Też skłaniam się za nauką, a eksperyment odbywający się teraz w Szwajcarii pewnie nas do tego przybliży.
  • 0
,,You put water into a cup, it becomes a cup, you put water into a bottle, it becomes a bottle, you put it into a teapot, it becomes a teapot. The water can flow, or it can crash. Be water my friend. :)

#5 Snifer

Snifer

    Porucznik

  • Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • 776 postów
  • Ską…d:Łódź

Napisano 22 września 2008 - 01:39

wiara - nagle w 7 dni powstał świat i wszystko co nas otacza... zauważając jak rzeczy powolnie zmieniają sie w naszym otoczeniu jest to nie możliwe... (mam na myśli np topnienie lodowców, ruchy tektoniczne itp itd )


Blind zauważ że człowiek nie może pojąć egzystencji i mocy Boga ;)

Oprócz teorii naukowej i wiary jest też taka, która mówi, że to istoty pozaziemskie dały początek naszemu istnieniu :O

Ale ja zostanę przy teorii naukowej, bo bardziej mnie przekonała ze wszystkich :D
  • 0

#6 bl1nd

bl1nd

    Prawnik

  • Addicted
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 330 postów
  • Ską…d:Kraków

Napisano 22 września 2008 - 01:59

moc Boga... ja jej nie odczuwam i nie zauwazam... takie moje zdanie

istoty pozaziemskie ?! :O - pierwsze slysze - jednak jakby to byla prawda to bysmy sie chyba doszukali jakis sladow...
  • 0

palacz ke sera sera: ja nie pije
palacz ke sera sera: juz nigdy
palacz ke sera sera: zmienilem sie


#7 Fikus

Fikus

    Pułkownik

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3 378 postów
  • Ską…d:Częstochowa

Napisano 22 września 2008 - 02:02

Nie opowiadam się po żadnej stronie póki co...Tak jak przypuszczałem, opowiedzieliście się po stronie nauki. Aczkolwiek odpowiedzcie sobie na pytania.. Biblia została spisana przez niby apostołów będących pod wpływem istoty pozaziemskiej czyt. ducha św. Zamieszczone są w niej jednak fakty i postacie historyczne. Inna sprawa, jak wytłumaczycie "popularność" religii.. Ilość wiernych, cuda, niemożliwe wręcz uzdrowienia.. Już od najdawniejszych lat ludzie wierzyli w moc istot 'nieśmiertelnych'. Pomniki, kręgi, kościoły, malowidła.. Stonehenge jak dla mnie miejsce w jakiś sposób 'magiczne'. Ostatnio też jakieś analogiczne do wyspiarskiego miejsca znaleziono w Niemczech. Czy ludzie mogą być tak zaślepieni wiarą, że nie dostrzegają faktów? No i warto odpowiedzieć na ostatnie pytanie : ' Czy za pomocą ów wybuchu wodoru po tysiącach latach ewolucji ssaki <tak złożone jakby nie patrzeć organizmy> mogłyby się np. rozmnażać? Nie zauważacie w tym czegoś nadzwyczajnego? Ewentualnie konfrontacja : "Nauka - uczucia". Sądzicie, że nawet uczucia są efektem początku świata widzianego oczami naukowców? Nie widzicie w tym czegoś niemożliwego? Zaznaczam, że nie chce przekonać nikogo do jakiejś swojej racji i nie jestem wiernym katolikiem, temat co prawda do głębszego przemyślenia i jak już mówiłem na zimne wieczory chyba lepszy... Jest wiele niejasności dookoła...

Bl1nd co do mocy Boga, zgadzam się ja też jej nie odczuwam, ale wg mnie kiedyś musiało coś być na rzeczy choćby przy powstawaniu biblii...

Użytkownik FFFF edytował ten post 22 września 2008 - 02:06

  • 0
Dołączona grafika

#8 bl1nd

bl1nd

    Prawnik

  • Addicted
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 330 postów
  • Ską…d:Kraków

Napisano 22 września 2008 - 02:20

sprytnie wymyslony "znak firmowy"

btw znak coca-cola jest czesciej rozpoznawany niz krzyz :P
  • 0

palacz ke sera sera: ja nie pije
palacz ke sera sera: juz nigdy
palacz ke sera sera: zmienilem sie


#9 Bubasek

Bubasek

    MMK - Moja Mała Kluska

  • Kluska
  • PipPipPipPipPipPip
  • 760 postów
  • Ską…d:B-stok

Napisano 22 września 2008 - 03:13

wiara nakazuje mi wierzyc w te 7 dni

ale pochodzimy od małpy przecież
  • 0

:heart:


#10 ulti

ulti

    Porucznik

  • Vip
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 077 postów

Napisano 22 września 2008 - 03:37

Jesli uraze tym postem osoby wierzące to sory. Kiedys zanim sie wypisalem z religii, siedzialem w klasie i sluchalem mimowolnie tego wszystkiego i akurat wielebny gadal o tym tworzeniu swiata. To sie go wtedy spytalem czy dinozaury sie chociaz zdazyly z jajek wykluc skoro zwierzeta powstaly ktoregos tam dnia a czlowiek jakos pod koniec tygodnia i jak zyli ludzie to dinozaurow juz nie bylo. Po tym zostalem wyproszony z klasy a nastepnym razem chcial ode mnie zeszyt i wszystkie zalegle zadania, jeszcze tego samego dnia sie wypisalem. Co do biblii, nie jestem tego pewien do konca ale biblia byla przekazywana ustnie na poczatku i byla pierwsza wydrukowaną ksiazką, opisuje chyba piersze lata naszej ery wiec jak mogla byc przekazywana przez tak dlugi czas nie zmieniajac jej tresci? Moje zdanie jest takie ze kosciol to legalnie dzialajaca sekta na skale swiatowa, jak ktos chce wierzyc i sie modlic nie potrzebuje do tego ksiedza ani kosciola.
  • 0
bzzzzzzzzyyyy

#11 Bubasek

Bubasek

    MMK - Moja Mała Kluska

  • Kluska
  • PipPipPipPipPipPip
  • 760 postów
  • Ską…d:B-stok

Napisano 22 września 2008 - 03:46

Jesli uraze tym postem osoby wierzące to sory. Kiedys zanim sie wypisalem z religii, siedzialem w klasie i sluchalem mimowolnie tego wszystkiego i akurat wielebny gadal o tym tworzeniu swiata. To sie go wtedy spytalem czy dinozaury sie chociaz zdazyly z jajek wykluc skoro zwierzeta powstaly ktoregos tam dnia a czlowiek jakos pod koniec tygodnia i jak zyli ludzie to dinozaurow juz nie bylo. Po tym zostalem wyproszony z klasy a nastepnym razem chcial ode mnie zeszyt i wszystkie zalegle zadania, jeszcze tego samego dnia sie wypisalem. Co do biblii, nie jestem tego pewien do konca ale biblia byla przekazywana ustnie na poczatku i byla pierwsza wydrukowaną ksiazką, opisuje chyba piersze lata naszej ery wiec jak mogla byc przekazywana przez tak dlugi czas nie zmieniajac jej tresci? Moje zdanie jest takie ze kosciol to legalnie dzialajaca sekta na skale swiatowa, jak ktos chce wierzyc i sie modlic nie potrzebuje do tego ksiedza ani kosciola.


3x TAK
  • 0

:heart:


#12 ReV

ReV

    Porucznik

  • Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • 955 postów
  • Ską…d:Bielsko-Biała

Napisano 22 września 2008 - 03:46

hahahahaha ulti leze :D ja tez mialem taka akcje na religii, ale po tym jak ksiadz powiedzial ze nie mam wierzyc w niego ani w kosciol tylko w chrystusa i przestrzegac 10 przykazan bozych. To wtedy sie go spytalem czy 5 przykazan koscielnych tez chrystus ustanowil ze musze ich przestrzegac lol.gif' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' />

co do tematu, uwazam ze tak naprawde to czego my mozemy sie domyslac jest dalekie od tego jak bylo naprawdę. W kazdym razie w stworzenie swiata w 6 dni [bo 7 odpoczywal - tez ciekawe.... wszechmogacy bog, wszystko wiedzacy, idealny i niesmiertelny sie zmeczyl ze musial odpoczac? lol.gif' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' /> ] srednio wierze ;]
  • 0
Dołączona grafika

ŚWIREQ & rev FTW

Dołączona grafika Dołączona grafika

#13 Bubasek

Bubasek

    MMK - Moja Mała Kluska

  • Kluska
  • PipPipPipPipPipPip
  • 760 postów
  • Ską…d:B-stok

Napisano 22 września 2008 - 03:52

hahahahaha ulti leze :D ja tez mialem taka akcje na religii, ale po tym jak ksiadz powiedzial ze nie mam wierzyc w niego ani w kosciol tylko w chrystusa i przestrzegac 10 przykazan bozych. To wtedy sie go spytalem czy 5 przykazan koscielnych tez chrystus ustanowil ze musze ich przestrzegac lol.gif' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' />

co do tematu, uwazam ze tak naprawde to czego my mozemy sie domyslac jest dalekie od tego jak bylo naprawdę. W kazdym razie w stworzenie swiata w 6 dni [bo 7 odpoczywal - tez ciekawe.... wszechmogacy bog, wszystko wiedzacy, idealny i niesmiertelny sie zmeczyl ze musial odpoczac? lol.gif' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' /> ] srednio wierze ;]


odpoczywanie jest po to zeby ludzie mogli odpocząć w niedziele i nie musieli pracowac :huh:

wyrazajmy poglady ale nie bluznijmy

Użytkownik Bubasek edytował ten post 22 września 2008 - 03:52

  • 0

:heart:


#14 ReV

ReV

    Porucznik

  • Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • 955 postów
  • Ską…d:Bielsko-Biała

Napisano 22 września 2008 - 04:02

wyrazajmy poglady ale nie bluznijmy


sor za maly offtop, 'bluznienie' jest tez bardzo ciekawym stwierdzeniem ;] "bluznisz, nie bede z toba dyskutwac" racja?

jak to sokrates mawiał "winnym jest kazdy, kto uchyla sie od dyskusji".
  • 0
Dołączona grafika

ŚWIREQ & rev FTW

Dołączona grafika Dołączona grafika

#15 rahH

rahH

    pr0ncie

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 313 postów

Napisano 22 września 2008 - 04:08

jak śpiewa maciek malenczuk
"wiara jest jak d*pa, trzeba ja mieć"

ja wierze w siebie i sam jestem swoim bogiem.
Trzeba myśleć samodzielnie a nie przyjmować jakieś dogmaty.

z tych calych religii wiecej zawsze bylo szkody niz czegokolwiek innego.
http://www.wykop.pl/...kie-ludobojstwo

polecam film
Monty Python - Life Of Brian

Użytkownik rahH edytował ten post 22 września 2008 - 04:09

  • 0
Dołączona grafika

#16 Bubasek

Bubasek

    MMK - Moja Mała Kluska

  • Kluska
  • PipPipPipPipPipPip
  • 760 postów
  • Ską…d:B-stok

Napisano 22 września 2008 - 04:08

chodzilo mi nie o calaTwoja wypowiedz ale o wjazd na Boga
ze jaki to on idealny, wszystko wiedzacy a sie zmeczyl.... jedynie o to
  • 0

:heart:


#17 Bodziuuuu

Bodziuuuu

    Porucznik

  • Addicted
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 147 postów

Napisano 22 września 2008 - 04:16

A tam gadacie głupoty. Dopiero po śmierci się wszystko wyjaśni B)
Ja chętnie slucham na religi o tych cudach, wizjach itp Mamy taką spoko babke, jako ze mamy po 18 lat i komus wymcknie się "ku***" czy cos w tym stylu to się nic nie dzieje i normalnie gadamy na tematy, o ktorych "nie wypada". Jak opowiadała nam o tam Ojciu Pio no to sorry ciekawe jak to wyjaśnia ateiści lol.gif' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' /> Nie długo pusci nam film o ludziach którzy zostali opętani.

Ja uważam zresztą, że tematy religii, polityki nie powinny być poruszane w internecie, bo tu każdy ma swoje inne zdanie i w wielu przypadkach wychodzą tylko jakieś kłótnie i pyskówki.
  • 0

#18 Bubasek

Bubasek

    MMK - Moja Mała Kluska

  • Kluska
  • PipPipPipPipPipPip
  • 760 postów
  • Ską…d:B-stok

Napisano 22 września 2008 - 04:21

A tam gadacie głupoty. Dopiero po śmierci się wszystko wyjaśni B)
Ja chętnie slucham na religi o tych cudach, wizjach itp Mamy taką spoko babke, jako ze mamy po 18 lat i komus wymcknie się "ku***" czy cos w tym stylu to się nic nie dzieje i normalnie gadamy na tematy, o ktorych "nie wypada". Jak opowiadała nam o tam Ojciu Pio no to sorry ciekawe jak to wyjaśnia ateiści lol.gif' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' /> Nie długo pusci nam film o ludziach którzy zostali opętani.

Ja uważam zresztą, że tematy religii, polityki nie powinny być poruszane w internecie, bo tu każdy ma swoje inne zdanie i w wielu przypadkach wychodzą tylko jakieś kłótnie i pyskówki.

:praising: :girl_flag_of_truce: :clapping: :yess:

brawo, pieknie podsumowane, jestem tego samego zdania
zamykac temat i z glowy bo bedzie faktycznie dym :)
  • 0

:heart:


#19 ReV

ReV

    Porucznik

  • Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • 955 postów
  • Ską…d:Bielsko-Biała

Napisano 22 września 2008 - 04:21

ja wierze w siebie i sam jestem swoim bogiem.
Trzeba myśleć samodzielnie a nie przyjmować jakieś dogmaty.


jak wyzej, wierze w to ze trzeba byc dobrym czlowiekiem i nic oprocz zdrowia nie jest mi do tego potrzebne.
  • 0
Dołączona grafika

ŚWIREQ & rev FTW

Dołączona grafika Dołączona grafika

#20 Masmix

Masmix

    Porucznik

  • Oldie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 164 postów
  • Ską…d:Kraków

Napisano 22 września 2008 - 04:25

Zamykanie ciekawego tematu, "bo bedzie dym" nie jest dobrym wyjsciem. Jezeli ktos bedzie przeginal posty zostana usuniete i tyle.
  • 0
Disturbed: Indestructible:

"Every broken enemy will know,
That their opponent had to be invincible!
Take a last look around, while you’re alive,
I’m an indestructible master of war!






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0